Pielgrzymki 2019

ARCHIDIECEZJALNE BIURO PIELGRZYMKOWE SANTIAGO                  70-543 Szczecin ul. Św. Jakuba 1, tel./fax 914331196, 690322552,            

PIELGRZYMKA DO GRECJI „ŚLADAMI ŚW. PAWŁA”

Dzień 1, czwartek, 19.09.2019- Spotkanie w Choszcznie ( późne godziny wieczorne ). Wyjazd i nocny przejazd tranzytowy do  Serbii.

Dzień 2, piątek 20.09.2019- Cd. przejazdu do Serbii. Przyjazd do hotelu w okolicach Belgradu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3,  sobota 21.09.2019- Śniadanie, przejazd przez Serbię i Macedonię do Grecji. Obiadokolacja i nocleg w Olimpic Beach. Olympic Beach to spokojne turystyczne miasteczko na Riwierze Olimpijskiej, z szerokimi piaszczystymi plażami, szmaragdowymi wodami Morza Egejskiego oraz urzekającym widokiem na mityczną górę Olimp. Liczne sklepy z pamiątkami, ubraniami, bogactwem  owoców oraz  wiele tawern i kafejek nadają temu miejscu niezapomnianą śródziemnomorską atmosferę.

Dzień 4, niedziela  22.09.2019- Po  śniadaniu wyjazd do Veriastarożytna Berea. Przejedziemy przez urodzajne ziemie starożytnej Macedonii podziwiając największe w Grecji uprawy brzoskwiń i moreli. W mieście Veria zatrzymamy się przy tzw. bemie czyli miejscu gdzie Apostoł Paweł przemawiał do mieszkańców miasta. Zobaczymy ciekawą mozaikę przedstawiająca św. Pawła i jego pomnik. Przy bemie zostanie odprawiona msza święta. Z Verii przejedziemy do Salonik drugiego co do wielkości miasta w Grecji, liczącego około 1 miliona mieszkańców. W Salonikach zwiedzanie zaczniemy od Białej Wieży, która jest symbolem miasta i została zbudowana w czasach Sulejmana Wielkiego. Spacerkiem przejdziemy przez miasto gdzie zobaczymy Łuk Galeriusza, Rotundę oraz największą katedrę w Grecji pod wezwaniem św. Dimitra. W kościele znajdują się relikwie świętego oraz bardzo ciekawe katakumby gdzie został stracony św. Dimitr. Zobaczymy również Forum Romanum, gdzie prawdopodobne przemawiał do Tesaloniczan św. Paweł.

Dzień 5, poniedziałek  23.09.2019- Śniadanie. Po śniadaniu wypoczynek nad  morzem  do obiadokolacji – 17:00. O godzinie 20:15  wyjazd (10 min. jazdy) na Grecki Wieczór. W programie pokazy tradycyjnych tańców greckich, w tym zorby, wspólne tańce, kolacja z winem i deserem. Powrót  do hotelu około godz. 24:00.

*W tym dniu dla chętnych możliwość skorzystania z Rejsu Pirackiego 9:00-15:15. Dodatkowo płatne na miejscu 20€ od osoby. W cenie obiad, program z tańcami, skoki na pełnym morzu i plażowanie z widokiem na Olimp.

Dzień 6, wtorek 24.09.2019- Po śniadaniu wyjazd do miejsc, gdzie nauczał  święty Paweł. Przejedziemy  przez zielony, bardzo urodzajny, półwysep Chalkidiki do Filippi – starożytnego miasta, do którego zawitał Apostoł Paweł i gdzie założył pierwszą wspólnotę chrześcijańską. Zobaczymy miejsce gdzie był  więziony Apostoł Narodów ze swoim przyjacielem Sylasem oraz ruiny  trzech wielkich bazylik chrześcijańskich, bardzo dobrze zachowany amfiteatr, łaźnie i inne. Przejazd do Lidii, gdzie św. Paweł ochrzcił pierwszą Europejkę Lidię – bogobojną kobietę, która handlowała purpurą. Msza św. przy kościele – babtysterium, nad brzegiem rzeki Stygmon, zwanej drugim Jordanem. Po mszy świętej pojedziemy do miasta Kavala, które w czasach Apostoła Pawła nazywane było Neapoli. Kavala to miasto portowe, do którego po raz pierwszy zawitał św. Paweł w Europie. Przejdziemy do miejsca upamiętniającego zejście ze statku Apostoła Pawła na kontynent europejski. Zobaczymy przepiękną mozaikę obok kościoła św. Mikołaja. Odczytanie fragmentu z Dziejów Apostolskich. W mieście zobaczymy również bardzo dobrze zachowany akwedukt z czasów Sulejmana Wielkiego, Cytadelę oraz liczne domy bogatych handlarzy tytoniem z XVIII wieku.

Dzień 7, środa 25.09.2019- Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd na Meteory – centrum klasztornego zawieszonego w chmurach, ósmy cud świata wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po drodze zatrzymamy się w Wąwozie Tempi, gdzie odwiedzimy wykuty w skale kościółek św. Paraskievi, która w Grecji jest patronką osób niewidomych. Obok kościoła znajduje się święte źródełko z wodą, która ma właściwości lecznicze. Przejedziemy przez miasto Laryssa, Trikala i zatrzymamy się w miasteczku Kalambaka, u stóp Meteor, gdzie zawitamy do pracowni ikon bizantyjskich. W pracowni zapoznamy się z procesem pisania ikon. W sklepie, obok pracowni, możliwość zakupu ikon bizantyjskich oraz ikon pisanych na potrzeby Polaków (św. Jan Paweł II, Matka Boska Częstochowska, św Wojciech, Ojciec Pio i inne). Główny punkt naszego programu to klasztory zbudowane na słupach skalnych. Z dwudziestu czterech klasztorów powstałych w XIV-XVI wielu pozostało tylko sześć klasztorów. Wszystkie te klasztory zobaczymy z pokładu naszego autokaru, zatrzymamy się również w miejscach widokowych aby zrobić ciekawe zdjęcia. Jeden z klasztorów odwiedzimy wewnątrz, gdzie będziemy podziwiać architekturę bizantyjską, liczne ikony, stare biblie, naczynia liturgiczne i inne. Przejazd do Kamena Vourla– urokliwego miasteczka położonego nad brzegiem Morza Egejskiego. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Wieczorny spacer promenadą wzdłuż morza, gdzie mamy liczne tawerny, puby, kafejki, sklepy, dla chętnych wieczorne kąpiele w morzu.

Dzień 8, czwartek 26.09.2019- Po o śniadaniu wyjazd do Koryntu. Po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć Kanał Koryncki jedno z ciekawszych rozwiązań technicznych  XIX wieku. Zwiedzimy starożytny Korynt – w czasach antycznych miejsce kultu  Apollina. Będziemy podziwiać pozostałości po  świątyniach  z czasów rzymskich i bizantyjskich. Pośród starożytnych ruin uwagę chrześcijan szczególnie  zwraca  tzw. bema- czyli trybuna – miejsce gdzie Apostoł Paweł przemawiał do Koryntian i gdzie był sądzony. W tym miejscu odczytamy tzw. hymn do miłości św. Pawła. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 9, piątek 27.09.2019- Po śniadaniu wyjazd na urokliwą zieloną wyspę Skiathos , gdzie kręcono ujęcia do filmu „Mamma mia”. Na wyspie zatrzymamy się na plaży Koukounaries ze złotym piaskiem. Plaża zaliczana do jednych z dziesięciu najpiękniejszych plaż na świecie. Około 2 godzin czasu wolnego na plażowanie i sporty wodne. Następnie popłyniemy wzdłuż wyspy podziwiając liczne plaże i przyrodę. Zatrzymamy się w stolicy wyspy, która też nazywa się Skiathos. W miasteczku zobaczymy twierdzę Bourdzi, wzgórze Zegarowe, dom- muzeum wielkiego greckiego pisarza  Papadiamantisa oraz ciekawą wyspiarską architekturę z licznymi egzotycznymi kwiatami. Na statku dla uprzyjemnienia podróży mamy dwa programy, w jedną stronę Ouzo Party, w drodze powrotnej  Metaxa Party. Pokazy tańców, degustacja ouzo i metaxy oraz wspólna zabawa. Powrót do hotelu na obiadokolację.

Dzień 10, sobota 28.09.2019- Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Aten. W Atenach zwiedzanie zaczniemy od stadionu Kalimarmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Zwiedzimy Akropol, gdzie będziemy podziwiać budowle antyku: Propyleje, Parthenon,  świątynię Nike, Erechtejon, świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz teatr Dionysiosa. Pod Akropolem zatrzymamy się koło Areopagu, gdzie nauczał św. Paweł. Przejdziemy przez stare miasto zwane Plaka, gdzie zobaczymy Grecką Agorę, Wieżę Wiatrów, Rzymską Agorę, Bibliotekę Hadriana, Katedrę Ateńską. Zatrzymamy się przy Parlamencie aby zobaczyć zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza. Przejazd do hotelu w Paralia. Po drodze zatrzymamy się w Termopilach- miejscu jednej z najważniejszych starożytnych bitew, aby oddać hołd Leonidasowi i 300-u Spartanom. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja

Dzień 11, niedziela 29.09.2019- Śniadanie, przejazd do Budapesztu, obiadokolacja i nocleg w Budapeszcie.

Dzień 12, poniedziałek  30.09.2019- Śniadanie, zwiedzanie Budapesztu do godz. 12.00. Powrót do Choszczna w późnych godzinach wieczornych.

Cena: 2.650 PLN

Cena obejmuje:
 • Transport autokarem klasy turystycznej
 • Opiekę pilota / przewodnika w języku polskim
 • Noclegi z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje, pokoje 2, 3 os , hotele w Grecji 3*)
 • Składka na TFG
 • Ubezpieczenie TU Europa KL, NNW
Dodatkowo płatne bilety wstępu  70 Eur (+ dla chętnych rejs piracki dopłata 20 Eur )

*Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie, **na tą pielgrzymkę wystarczy dowód osobisty

 

Pielgrzymka do Meksyku

 do Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe

 03 – 15.12.2019 (13 dni)
Dzień 1, wtorek 3.12.2019- Godz. 2.30 wyjazd z Choszczna i spotkanie na placu katedralnym w Szczecinie o godz. 4.15. O godz. 4.30 transfer na lotnisko w Berlinie. Odprawa i wylot o godz. 10.15. Przewoźnik – linie lotnicze Lufthansa.  Przylot do miasta Meksyk. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2, środa 4.12.2019- Śniadanie. Do południa wizyta w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe Patronki Meksyku, Cesarzowej obu Ameryk. Zwiedzanie tzw. „miasteczka” Matki Bożej z Guadalupe, na które składają się piękne kościoły i ogrody związane z kultem Madonny objawionej na Tepeyaku w 1531 r. Msza Święta w Bazylice. Czas wolny na osobistą refleksję i zakupy pamiątek religijnych. Przejazd do Teotihuacan – dawnego centrum ceremonialno-administracyjnego  Indian Teotihuacanos, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jest jedną z najczęściej odwiedzanych stref archeologicznych w całej Ameryce Łacińskiej. Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Piramida Pierzastego Węża i zespoły pałacowe z malowidłami. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 3, czwartek 5.12.2019- Śniadanie. Zwiedzanie  dawnej stolicy cywilizacji Tolteków miasta Tula ze słynnymi posągami atlantów. Przejazd do Queretaro: spacer po starówce, odwiedzenie klasztoru Św. Krzyża. Msza Święta. Kolacja. Nocleg w mieście Meksyk.
Dzień 4, piątek 6.12.2019- Śniadanie. Przejazd malowniczą drogą w otoczeniu dwóch najsłynniejszych wulkanów Meksyku do stanu Puebla. Odwiedzenie symbolu konkwisty, piramidy w Cholula – wejście na szczyt piramidy do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie wizyta w pobliskim wiejskim kościółku w stylu baroku indiańskiego w Tonantzintla. Zwiedzanie najbardziej hiszpańskiego miasta Meksyku – Puebla  zwanego “Miastem Aniołów”, ulubionego miejsca Papieża, Jana Pawła II. Spacer po mieście: katedra, kościół św. Dominika ze słynną “Kaplicą Różańcową”, nazwaną przez Fryderyka Humboldta w XIX w. “Ósmym Cudem Świata”. Msza Święta. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5, sobota 7.12.2019- Śniadanie. Do południa przejazd do Cuernavaca – krótki spacer po mieście połączony ze zwiedzaniem Katedry. Następnie spacer po największej jaskini Meksyku – Cacahuamilpa połączony z podziwianiem różnorodnych form skalnych. Przejazd do słynącego z wyrobów jubilerskich miasta Taxco. Msza Święta. Kolacja i nocleg.
Dzień 6, niedziela 8.12.2019- Śniadanie. Zwiedzanie Taxco. Spacer po krętych uliczkach oraz wizyta w barokowym kościele Św. Priscylii i Św. Sebastiana – Msza Święta. Czas wolny na odwiedzenie licznych warsztatów oferujących wyroby ze srebra. Przejazd do Acapulco. Zakwaterowanie w hotelu z opcją all incusive.
Dzień 7, poniedziałek 9.12.2019- Śniadanie. Czas wypoczynku w najsłynniejszym kurorcie Meksyku –Acapulco. Czas wolny, możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych np. zwiedzanie panoramiczne miasta, rejs po zatoce Acapulco, oglądanie pokazów karkołomnych skoków do wody ze skał La Quebrada, przejazd nad słynną ze scenerii filmowych Lagunę Coyuca.
Dzień 8, wtorek 10.12.2019- Acapulco – all inclusive. Wypoczynek przy otwartych plażach Oceanu Spokojnego. Możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych.
Dzień 9, środa 11.12.2019- Śniadanie. Do południa plażowanie. Wczesnym popołudniem przejazd do miasta Meksyk. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 10, czwartek 12.12.2019- Śniadanie. Przejazd do Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Udział w uroczystościach objawienia  Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Jest to najważniejsze święto nie tylko dla mieszkańców Meksyku. Miliony pielgrzymów przybywają w te dni z całego świata, aby pozdrowić  Panienkę – królową Meksyku i Cesarzową Kontynentów Obydwu Ameryk. Tego dnia, przy rytmach muzyki azteckiej, tańcach i radości grup Indian na Placu Głównym Sanktuarium, w południe odbywa się msza różańcowa odprawiana przez Prymasa Meksyku. Obiadokolacja i nocleg.               
Dzień 11, piątek 13.12.2019- Śniadanie. Zwiedzanie miasta Meksyk: Stare Miasto z Katedrą WNMP, Pałacem Prezydenckim, Msza Święta, Zocalo, wizyta w Narodowym Muzeum Antropologii i Historii uważanym za jedno z najlepiej wyposażonych i zorganizowanych w całej Ameryce Łacińskiej, z imponującą kolekcją sztuki prehiszpańskiej oraz zbiorami etnograficznymi dotyczącymi dawnych i współczesnych Indian meksykańskich. Następnie przejażdżka łodziami  po azteckich kanałach w Xochimilco. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 12, sobota 14.12.2019- Śniadanie. Przejazd na lotnisko i wylot do kraju. Posiłki serwowane w samolocie przez linie lotnicze Lufthansa.
Dzień 13, niedziela 15.12.2019 –Przylot do Berlina i przejazd do Szczecina a potem do Choszczna.
CENA:  1.330 USD + 3.800 zł
CENA OBEJMUJE:
 • bilety lotnicze z Berlina do i z Meksyku (Lufthansa)
 • w cenie bagaż podręczny o wymiarach : 55 x 40 x 23 cm do 8 kg i bagaż rejestrowy do 23 kg
 • transfery lotniskowe
 • śniadania bufet i kolacje, all inclusive w Acapulco
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika na całej trasie
 • transport klimatyzowanym autokarem na miejscu
 • bilety wstępu
 • hotele 4* w Acapulco bezpośrednio położony przy plaży (standard lokalny)
 • ubezpieczenie TU EUROPA – KL 30 000 EUR, NNW 5 000 EUR, BP 5000 EUR, KR 5000 EUR
 • składkę TFG
 • Napiwki dla obsługi hotelowej: kelnerów, pokojówek, bell boys
 
Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi: 335 USD
UWAGA : Istnieje możliwość doubezpieczenia się od chorób przewlekłych – koszt 80 zł oraz od kosztów rezygnacji – informacja w biurze
CENA NIE OBEJMUJE:
 • Napiwków dla przewodnika, kierowcy, bagażowych na lotnisku (25 USD)
 • Napojów do kolacji (oprócz hotelu z ocją all inclusive)
** Kolejność zwiedzanych obiektów, może ulec zmianie