Pielgrzymka śladami św. siostry Faustyny

BIAŁA -· PŁOCK – OSTRÓWEK – KLEMBÓW – BIAŁYSTOK – SOKÓŁKA-· WARSZAWA – SKOLIMÓW – WALENDÓW-GŁOGOWIEC – ŚWINICE WARCKIE – ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – ŁÓDŹ – CZĘSTOCHOWA

PROGRAM RAMOWY 6 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka i wyjazd uczestników ze Szczecina, a następnie Choszczna we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do Białej koło Płocka. Zobaczymy dawny dom filialny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym siostra Faustyna przebywała w 1930 roku. Kontynuacja podróży do Płocka, gdzie nawiedzimy Sanktuarium tzw. Betlejem Miłosierdzia Bożego – miejsce, gdzie 22 lutego 1931 r. siostra Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. To wydarzenie upamiętnia figura Jezusa Miłosiernego postawiona w miejscu dawnej oficyny, w której mieszkały siostry. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Warszawy.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Ostrówka do domu św. s. Faustyny Kowalskiej, w którym Święta służyła u rodziny Lipszyców. W obiekcie prezentowane są cenne pamiątki po rodzinie Lipszyców oraz siostrze Faustynie. Wyposażenie wnętrza, odpowiada okresowi sprzed 80 lat. Nawiedzimy miejscowy kościół w Ostrówku, a następnie udamy się do Klembowa, do kościoła, do którego uczęszczała codziennie św. Faustyna, w okresie pobytu w Ostrówku. Przejazd do Białegostoku. Nawiedzimy kościół pw. św. Faustyny Kowalskiej, gdzie w dniu 9 października 2011 r. dokonano uroczystej instalacji relikwii św. Faustyny w kaplicy. W kaplicy znajduje się również 12 witraży przedstawiających sceny z życia patronów parafii – św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Kolejno nawiedzimy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – zwieńczenie dążeń bł. Ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny, którego nie doczekał za życia. Dzisiaj jest tutaj obecny w relikwiach oraz w pamięci i modlitwach, zanoszonych przez jego wstawiennictwo. Kolejno spacer po stolicy Podlasia. Zobaczymy m.in. zespół pałacowo-parkowy Branickich, rynek Kościuszki z późnobarokowym ratuszem, zespół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP, cerkiew pw. św. Mikołaja oraz Operę i Filharmonię Podlaską. Obiadokolacja i nocleg w Białymstoku lub okolicach.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Sokółki – miasteczka na Podlasiu, gdzie 12.10.2008 r. miał miejsce Cud Eucharystyczny. Przemieniona hostia w cząstkę Ciała Pańskiego, została umieszczona w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Antoniego (z 1848 r.). Kościół posiada cenną relikwię – obraz Miłosierdzia Bożego. Jest on związany ze spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej – bł. ks. Michałem Sopoćko. Na jego prośbę, zostały namalowane dwa obrazy Miłosierdzia Bożego, które miały być przekazane Episkopatowi Polski i Ojcu Świętemu. Jednak nie dotarły do miejsca przeznaczenia, zostały umieszczone w Białymstoku i Sokółce. Przejazd do Warszawy. Udamy się do parafii Miłosierdzia Bożego i Św. Faustyny. 1. sierpnia 1925 roku, Helena Kowalska, przekroczyła próg domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej i otrzymała imię Faustyna. We wnętrzu kościoła, obok prezbiterium, znajduje się Kaplica codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, która jest jednocześnie kaplicą św. Faustyny, z Jej obrazem oraz relikwiami. Kolejno udamy się na Plac Zamkowy, zobaczymy: kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, Pałac Pod Blachą, Zamek Królewski, Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Czas wolny w okolicach Rynku Starego Miasta, jednego z najbardziej malowniczych zakątków Warszawy. Zobaczymy m.in. zabytkowe kamienice, pomnik Warszawskiej Syrenki. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Warszawy.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Skolimowa, gdzie Siostra Faustyna przebywała jako postulantka w pierwszym okresie pobytu w Zgromadzeniu. Wysłali ją tam przełożeni wraz z dwiema siostrami na krótki pobyt pod koniec sierpnia 1925 roku dla podratowania zdrowia. Nawiedzimy kościół parafialny w którym Siostra Faustyna uczestniczyła w codziennej Eucharystii. Przejazd do Walendowa. Nawiedzimy klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostra Faustyna po raz pierwszy przebywała w Walendowie w listopadzie 1932 r. na rekolekcjach przed ślubami wieczystymi. Potem mieszkała tu od marca do kwietnia 1936 r. Przejazd do wsi Głogowiec – tutaj Marianna i Stanisław Kowalscy w 1900 roku zbudowali skromny, parterowy dom – składający się z jednej izby, sieni i kuchni – w którym przyszło na świat dziesięcioro dzieci, a wśród nich niosąca światu Orędzie Miłosierdzia – św. Faustyna. Dzisiaj Jej rodzinny dom należy do parafii. Zwiedzimy urządzone w nim muzeum, mające oddać klimat życia rodziny Kowalskich. Przejazd do Świnic Warckich, nawiedzimy kościół św. Kazimierza – w nim została ochrzczona Helena Kowalska, w klasztorze – św. Siostra Faustyna. Tutaj przystąpiła do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej. 25 września 2002 r. ordynariusz włocławski bp Bronisław Dembowski podniósł kościół parafialny do rangi diecezjalnego sanktuarium Chrztu i Narodzin św. Siostry Faustyny. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Łodzi.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie zobaczymy dom państwa Bryszewskich, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt Helenki Kowalskiej w tym domu. Zobaczymy także kościół pw. Św. Archaniołów Rafała i Michała – w tym kościele Helena Kowalska otrzymała Sakrament Bierzmowania w lutym 1922 roku. Przejazd do Łodzi – miasta, którego patronką jest św. św. Siostra Faustyna. Nawiedzimy łódzką katedrę, wcześniej kościół pw. św. Stanisława Kostki, wzniesioną na początku XX wieku, która w 1920 roku, wraz z utworzeniem przez papieża Benedykta XV diecezji łódzkiej, została podniesiona do rangi katedry. Tutaj na Msze święte i nabożeństwa chodziła Helenka Kowalska w czasie swego pobytu w Łodzi. Następnie udamy się do Parku im. Juliusza Słowackiego, gdzie Helena Kowalska doznała pierwszego objawienia w ówczesnym Parku Wenecja, w lipcu 1924 roku, podczas zabawy tanecznej, na którą poszła z siostrą. Miejsce objawienia otoczone jest kultem, na kasztanowcu rosnącym w północno-zachodniej części parku przyczepionych jest wiele obrazków, kwiatów, tablica informacyjna, a pod drzewem palą się świeczki. Przejazd do Częstochowy. Obiadokolacja, po której udamy się do klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze. Udział w Apelu Jasnogórskim, następnie udział w nocnym czuwaniu.

DZIEŃ 6

Po czuwaniu powrót na nocleg. Śniadanie. Udamy się do Kaplicy Cudownego Obrazu na Mszę św. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN:  23-28.09.2019

ZAPEWNIAMY:

  • komfortowy przejazd na całej trasie; 5 noclegów w hotelach **/*** lub pensjonatach, pokoje 2-3 os. z łazienkami
  • 5 śniadań, 5 obiadokolacji; opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 10000 zł w RP
  • bilety wstępu i inne wydatki programowe

UWAGI:

  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom; niezbędny dokument – dowód lub paszport
  • program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św.