Historia

CHOSZCZNO – historia kościoła Narodzenia NMP

i Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Około 80 km na południowy wschód od Szczecina, a 60 km na północ od Gorzowa Wielkopolskiego na skrzyżowaniu dróg nr 151 i 160 leży powiatowe miasto Choszczno. Początki istniejącej tu pierwotnej świątyni z kamienia w stylu romańskim mogą sięgać roku 1233 kiedy to cystersi z Kołbacza otrzymali te ziemie od księcia Władysława Odonicza. Prawdopodobnie na miejscu tamtego kościoła w I połowie XIV wieku rozpoczęto budowę gotyckiej fary z cegły. Od 1309 r. patronat nad miejscowym kościołem sprawowali joannici, aż do czasów reformacji, zaś wcześniej margrabiowie brandenburscy.

drzewo

W trakcie budowy świątyni w arkadzie na południowej ścianie prezbiterium powstała unikatowa w skali krajowej a nawet i europejskiej płaskorzeźba ceramiczna przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego na drzewie Jessego pochodząca prawdopodobnie z roku 1350 (prezentacja 3D). W XVI wieku świątynia przeszła w ręce protestantów. Podczas II wojny światowej kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny uległ bardzo dużemu zniszczeniu. Jego odbudowa trwała do roku 1975 a dnia 8 grudnia nastąpiło uroczyste poświecenie tej świątyni, którego dokonał ks. bp Jerzy Stroba.

            W czasie tej konsekracji poświęcona została między innymi kopia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą sprowadził do tej świątyni ówczesny proboszcz ks. prałat Jan Abramski z kościoła św. Alfonsa w Rzymie, w którym obecnie duszpasterzują polscy redemptoryści. Poprzedni metropolia szczecińsko-kamieński Arcybiskup Marian Przykucki doceniając miejscowy kult maryjny dnia 8 grudnia 1993 roku erygował w tutejszym kościele w Choszcznie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od dawna odprawiana jest w nim Nowenna dziękczynno-błagalna a także prowadzona jest „Księga Łask i Cudów”, doznawanych za wstawiennictwem Maryi. Doroczny odpust miejscowego sanktuarium przypada 27 czerwca, zaś odpust parafialny 8 września. Obecny kustosz sanktuarium ks. prob. Grzegorz Suchomski serdecznie zaprasza do modlitwy przed cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy wszystkich pielgrzymów i turystów oraz szukających pomocy dla duszy i ciała za Jej Matczynym wstawiennictwem a także osoby, które próbują rozpoznać swoje powołanie do służby Bożej, gdyż charyzmatem tego sanktuarium jest wypraszanie u Boga za przyczyną Maryi licznych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych.

 

Informacje na stronie archiwum.szczecin.pl

 

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Rynek 1; 73-200 Choszczno,

   tel. 0-95 765-22-70